koho si nám požičal...

Silvia Prelovská - Sis
03.11.2015

„Ďakujem ... Ďakujem ti za všetky veci, ktoré si mi požičal a potom vzal späť. Ďakujem za ľudí, ktorí sú potvrdením tvojej lásky i za tých, ktorým zjavuješ svoju lásku cezo mňa...“ zdieľala raz kamarátka sr.Alžbetka, osf svoju modlitbu. Mňa sa dotkol riadok o veciach požičaných...a viem, že Boh nám požičiava aj ľudí. Niektorých na chvíľku, niektorých na dlho, s podaktorými zostarneme a niektorí nám životom prefrčia iba chvíľku. Ale iba zopár z nich – a nezávisí to od času, ktorý sme s nimi strávili – nám zanechajú v srdci hlboko vrytú spomienku. Stopu. Pocit.  Niečo, čo odtiaľ nedokážete vytlačiť. Môže to byť mama, otec, dieťa, manžel či manželka, najlepší priateľ alebo len človek, čo vám niekedy podal pomocnú ruku vtedy, keď ste ju najviac potrebovali. A niektorých nám Boh zase vezme - ako tie veci, čo nám požičal.

Niektorí z nich odídu náhle, nečakane, neplánovane, alebo dokonca plánovane a vlastnou vinou. Alebo sa od len odsťahujú. Ďaleko či blízko. Telesne, či iba mysľou. Môže byť, že nás už len prestanú potrebovať, lebo vyrastú. Možno nás niekto sklame, ublíži a spôsobí bolesť, ktorú sme si nevedeli ani len predstaviť. Aspoň nie u seba, vo svojej rodine, nie práve od toho človeka. Vtedy sa do nášho života vkradne bolesť a utrpenie. A otázky: „Kedy, ako a prečo práve nám“ neprestávajú zamestnávať našu myseľ. A bolí to... Kto to už zažil a prežil však vie - že keď u nás doteraz nebol Boh, alebo nebol u nás na správnom mieste, je toto JEHO čas. Čas, aby nás naplnil. Očistil a obnovil naše vzťahy, city, miesta v srdci. Urobil čokoľvek, čo je potrebné. Aby sme sa oslobodili a aby miesto v našom srdci vyplnil Boh.

Autorka J. Meyer vo svojej knihe pripomína, že ak nezaplatíme cenu za slobodu, budeme musieť platiť cenu za otroctvo. A vo svätom písme sa píše, že: „Zlato sa vypaľuje v ohni“. Teda ak sme Mu dovolili spáliť všetky nánosy, pocítime pokoj. A hoci tí, ktorých nám Boh požičal, budú mať v našom srdci miesto stále (aj keď odišli či nás nechali „v štychu“), už to nebude bolieť. Aspoň v to dúfam... A denno-denne sa za to modlím.

Silvia Prelovská - Sis

Sis Prelovská, mama na plný úväzok, spolu s manželom vychováva troch synov. Počas svojich vysokoškolských štúdii patrila medzi stálice františkánskych spoločenstiev v Bratislave, čo ju natrvalo poznačilo ;) Momentálne žije v Galante.