P. Ladislav Augustín Polák, OFM - (*07.10.1918 Jakubov - 17.01.1997 CHD Pezinok)

    Augustín Polák sa narodil 07.10.1918 v Jakubove. Vstúpil k františkánom a prijal rehoľné meno Ladislav. Ordinovaný na kňaza bol 20.09.1942. Po vysviacke pôsobil v roku 1942 ako kaplán vo františkánskom kláštore v Nižnej Šebastovej, v roku 1943 bol administrátorom farnosti Okoličné, ktorú tiež spravovali františkáni zo svojho kláštora. V rokoch 1946-1947 bol redaktorom Serafínskeho sveta, ktorého redakcia bola vtedy v Prešove v budove Svätozemského komisariátu. V roku 1949 bol kaplánom v košickej františkánskej farnosti Regina pacis. Tu ho zastihla tzv. barbarská noc z 13. na 14. apríla 1950. P. Ladislav sa však rýchlo "adaptoval" na nové politické pomery a preto ho ponechali vo farnosti.
    V dňoch 1. a 8. júla 1950 priviezli do preškoľovacieho kláštora v Malackách dvoch bratov a P. Ladislava Poláka. Nepriviezli ho tam však do internácie, ale ako školiteľa ostatných rehoľníkov, ktorých mal prehovoriť na život vonku. Pri príchode do Malaciek odovzdal štátnemu zmocnencovi kláštora list od prednostu SLOVÚC-u Emila Göllnera v znení: „Pán páter Ladislav Polák z Košíc je poverený Slovenským úradom pre veci cirkevné určitými úlohami v kláštore v Malackách, a preto mu vychádzajte v ústrety.“ PhDr. Ján Milan Dubovský predpokladá, že išlo o františkánsku knižnicu, v ktorej mal niečo hľadať.
    Brat Ladislav Méri sa pamätá, že raz P. Ladislav Polák začal školenie slovami: „Áno, bratia, dneska máme veľký sviatok, Všetkých svätých.“ Svätých však už viac vo svojej reči nespomenul, hovoril len o politike.
    P. Ladislav Polák OFM sa zapojil do činnosti v prorežimnom Mierovom hnutí katolíckeho duchovenstva a bol jedným z redaktorom časopisu Duchovný pastier, ktorý bol prispôsobený potrebám týchto „vlasteneckých kňazov.“
    V súvislosti s jeho lojalitou k štátnemu zriadeniu stúpal aj na rebríčku hodností. V roku 1954 sa stal administrátorom Farnosti sv. Alžbety v Bratislave, generálnym riaditeľom Ústrednej Charity Slovenska titulárnym kanonikom. Za administrátora farnosti Malacky bol menovaný v roku 1968. V tomto roku politického uvoľnenia Mierového hnutie katolíckeho duchovenstva samo zaniklo, pretože ho už nemal kto z politických činiteľov podporovať. S príchodom normalizácie však 31.08.1971 vzniklo Združenie katolíckych duchovných Pacem in terris, ktoré bolo nástupcom MHKD. Páter Polák sa v ňom stal členom Ústredného výboru.
    Na odpočinok prišiel 11.04.1981 do Charitného domova v Pezinku z Malaciek. Ostatní kňazi – penzisti sa ho však stránili, pretože vraj udával kňazov v Pezinku na ŠtB. V záhrade sa stretával s P. Jánom Dolákom CM, ktorého obdivoval za jeho kázne. P. Ladislav zomrel v Pezinku 17.01.1997 v 63. roku rehoľného života a pochovali ho v rodnom Jakubove. Uvádzam tieto údaje kvôli historickej pravde. Modlime sa za jeho dušu.

    Literatúra: Pezinskí kňazi, obyvatelia Charitného domova, Peter Sandtner