Odstraňovanie krížov - zatiaľ iba v reklame

Gabriel OFM
04.09.2017

Obchodný reťazec LIDL, na svojich propagačných letákoch, odstránil (vyretušoval) kríže z naboženských budov, typických pre krajinu, ktorej produkty ponúka. Mne, ktorý zažil časy plánovaného boja proti náboženskému "ópiu ľudstva", predmetný počin pripomína ten istý rukopis. Podobne, ako keď vrah prevádza svoje skutky tou istou metódou; čo potom vyšetrovateľom umožňuje ľahšie ho identifikovať. Aj ja preto hovorím o rovnakom "rukopise". Aby ste mali predstavu o čo ide (lebo nie všetci musíte vedieť, o čom hovorím), na ilustráciu a porovnanie predkladám obrázky. Najskôr je foto budovy tak, ako je v skutočnosti, potom, ako je na reklame:

lidl krize

Čo je ale ešte horšie a čo vyvoláva rôzne otázky, je skutočnosť, že zobrazenie mešity spolu s mohamedánskym symbolom polmesiaca, reklamným agentom firmy LIDL nevadí. Tu je obrázok:

lidl polmesiac

Keď som pôsobobil v Trnave, žil s nami v komunite náš staručký brat Efrém - Efrémko, ako sme ho všetci volali. On mal rád príbehy a mne dal zbierku takých príbehov. Bolo medzi nimi nie málo takých, v ktorých sa spomínalo, ako sa nepriatelia Krista a Cirkvi snažili odstráňovať kríže: či už z budov, z verejných priestranstiev, alebo z krkov ľudí a pod. Ani jeden z tých odstraňovačov kríža nepochodil dobre.

Naša civilizácia je postavená na Kristovom kríži. On je jej uholným kameňom, ktorý drží budovu pohromade. Ak sa tento uholný kameň z nej odstráni, civilizácia sa zrúti. Otázka pre všetkých kresťanov: Dovolíme to? Čítal som reakcie na tento počin LIDL-u; mnohí sa rozhodli, že v tomto reťazci už nebudú nakupovať.

Gabriel OFM

Páter Gabriel Pavol Prievalský OFM, hlboký človek so všestranným umeleckým nadaním, v spoločenstve neprehliadnuteľný, v rukáve má vždy nejakú zábavnú historku z jeho pestrého života. Momentálne pôsobí v kláštore v Prešove ako pastoračný kňaz a člen nášho misijného tímu.