Trúfni si na jemnosť!

Zuzana Kolníková
08.03.2016

Poznáte tú televíznu reklamu, v ktorej vystupuje nemenovaná fialová kravička, ktorá „poposúva“ ľudí vždy tým správnym smerom a vyzýva ich, aby si trúfli byť nežnejší, aby si trúfli na jemnosť? Reklama začína tým, ako sa vysoko v horách narodí fialové teľa. A určite aj mestské deti už vedia, že tu niečo nesedí, že krava predsa fialová nebýva. Táto kravička je teda niečím výnimočná. Nejaký čas jej to síce trvá, ale nakoniec svoje nadanie a talent objaví. Zistí, že dokáže ľudí v tých najnečakanejších momentoch posúvať. Posúva ich tým smerom, ktorým vlastne aj sami chcú ísť, no akosi nevedia nabrať odvahu. Odvahu byť jemnejším, nežnejším, lepším...

Nezdá sa občas aj vám, že tento svet a možno aj každý jeden z nás, by takúto „tieňovú postrkovačku“ potreboval? Pomáhala by nám prekračovať bariéry, ktoré si sami staviame, prekonávať vzdialenosti, ktoré vlastne ani neexistujú. K čomu by posunula teba? K tomu, aby si sa konečne prihovoril tej osamelej susede? Aby si zašla za svojim bratom, s ktorým sa už nerozprávaš tak dlho, že si vlastne ani nepamätáš, kvôli čomu? Poslala by ťa navštíviť tvoju starú mamu, ktorú už dlho obchádzaš, lebo nemáš čas? Alebo by ťa zastavila vždy, keď sa chystáš vypustiť z úst nadávku, ktorú už berieš ako samozrejmosť? Alebo by si sa zamyslel, či je naozaj správne riešiť veci hneď krikom, násilím a zastrašovaním? Ospravedlnila by si sa niekomu, komu to dlžíš? Pomohla by ti pozrieť sa vždy na veci z tej lepšej stránky?

A čo ak by sme aj my v sebe objavili svoju výnimočnosť? V tom lepšom prípade nie sme fialovíJ. Každý z nás však v sebe skrýva výnimočnosť Božieho dieťaťa. A náš milujúci Otec každému z nás dal niečo, nejaký talent, dar, ktorým môžeme svetu zjavovať Jeho Lásku k nám všetkým. Niečo, vďaka čomu môžu ostatných pohladiť Jeho ruky, povzbudiť Jeho slová. Aj keď možno na prvý pohľad sa nám zdá, že takí sme nemali byť, že to nejako nesedí.

Nebojme sa v sebe túto našu výnimočnosť hľadať a objavovať, a potom ju aj žiť. Nezabudnime byť za ňu vďační. A- trúfnime si na jemnosť!

 

Zuzana Kolníková

Zuzana Kolníková, mladá lekárka, anestéziologička v „zábehu“, v bratislavskej nemocnici na Kramároch. Je aktívnou členkou Františkánskej mládeže - GIFRA, animátorkou a našou bratislavskou spolupracovníčkou.