Správni lídri

Lenka Jurášková
21.01.2016

Koncom októbra tesne pred nástupom do novej práce som sa chcela utiahnuť niekde do ticha a mala som odhodlanie skôr fyzicky pracovať aspoň pár dní. Na splnenie tejto mojej túžby som si vybrala moje obľúbené miesto- Dom prijatia pri diecéznom centre vo Važci. Táto dedinka pod Tatrami je jedna z tých, kde sa moje srdce veľmi teší, keď sa dozvie, že tam plánujem ísť J. Dá sa povedať, že Važec považujem za jeden z mojich domovov- približne pred dvanástimi rokmi sa v diecéznom centre na animátorskej škole začala moja duchovná formácia. A práve vo Važci som pred tými rokmi viac pochopila, čo znamená slúžiť iným.

Jedno poobedie sme sa s otcom Marekom, ktorý tam pôsobí, rozhodli hrabať lístie. Bol to krásny slnečný deň, avšak veľmi chladný. Marek mi požičal svoje montérky, staršiu bundu. Obaja sme sa poriadne zababušili tak, že by ste nás nespoznali a dali sme sa do práce. Najprv sme postavili kompostovisko, aby sme mali kde nahrabané lístie zvážať. Potom sme sa pustili už do samotného hrabania, ktoré trvalo celé poobedie, pretože pozemok pri diecéznom centre a fare je rozsiahly. V tento deň večer sa mal začať víkend budúcich lídrov- Líderská animátorská škola. Ešte počas nášho hrabania sa začali zbierať prví účastníci. Boli sme nemilo prekvapení, keď okolo nás len tak prešli bez toho, aby nás pozdravili. S otcom Marekom sme nechápali, že toto majú byť budúci lídri... Marek hneď poznamenal, že keby bol oblečený v reverende, určite by si ho každý všimol a už z diaľky by sa mu pozdravil...

Správny líder si predsa všíma každého, aj toho najobyčajnejšieho, najnenápadnejšieho človeka... ktorý by mal mať hodnotu takú istú ako tí ostatní... Dar služby...to  podľa mňa najviac  vystihuje charakter lídra. Lebo kto sa vie skláňať k nízkym... Aj sám Ježiš neprišiel na tento svet, aby sa dal obsluhovať, ale aby slúžil. On je NAJ líder... berme si príklad od Neho!

Lenka Jurášková