Kam kráčaš, človeče?

Zuzana Kolníková
16.11.2015

Nielen v kontexte nedávnych Dušičiek, udalostí vo svete v posledných dňoch, či čítaní z Evanjelia pomaly sa končiaceho liturgického roka, ktoré hovoria o druhom Pánovom príchode na tento svet, sa akosi zamýšľam nad tým, kam tento svet speje. A kam dospel do tejto chvíle? Kde sa svet nachádza teraz, keď v ľuďoch rezonuje hlavne strach, neistota a nenávisť? Je na pokraji zrútenia a kolapsu, či vojny? Či už prichádza „ten deň a tá hodina, o ktorej nik nevie“?

Kam speje a kráča tento svet, kam kráčame spolu s ním ja, ty, my? Uvedomujem si, že každý dňom som bližšie k stretnutiu s Ním a žijem podľa toho? Čo je pre mňa v živote dôležité? Neodkladám to podstatné na „neskôr“? Veď mám ešte čas, to všetko počká? Najprv potrebujem doštudovať, potrebujem sa materiálne zabezpečiť, zobrať si hypotéku, potom ju splácať, takže sa musím sústrediť na prácu... „Hovoriť“ jeden s druhým už nevieme inak ako prostredníctvom smartfónu, to, že mám niekoho rád najlepšie vyjadrím lajknutím jeho najnovšej selfie na facebooku... Čím poteším svoje deti? Kúpim im nejaký dostatočne finančne náročný darček. Tablet? IPhone? Moje deti predsa nesmú zaostávať za spolužiakmi! A aspoň sa zabavia vo voľnom čase, nemám na ne teraz veľa času, veď musím zarábať, aby sme sa všetci mali dobre a mohli si ten tablet dovoliť.

Pane, áno, ja viem, že si tu aj Ty, ale veď Ty chvíľu počkáš, no nie? Rýchlo sa pomodlím, čo treba, aj do toho kostola v nedeľu skočím, to sa predsa ráta. Ale viac odo mňa teraz nechci, nestíham.

Kedy však bude ten správny čas? Kedy príde to vhodnejšie „neskôr“? Príde vôbec? A nezmení sa moje neskôr rovno na neskoro?

Prepáčte mi to množstvo otáznikov a málo odpovedí. Tie nám daj, Pane, Ty sám. Prosím Ťa, nauč nás rozlišovať. Nauč nás vidieť to podstatné a ukazuj nám, ako žiť tak, ako si žil Ty. Veď Ty si nás stvoril na svoj obraz. Prosím Ťa, pomôž nám objavovať tento Tvoj obraz v nás. Kráčaj s nami Ty sám. Daj nám túžbu a ochotu meniť naše malé svety, lebo z nich sa skladá ten veľký. Aby sme nemuseli „čakať ako na deň súdny, kedy budú ľudia ľuďmi...“

Zuzana Kolníková

Zuzana Kolníková, mladá lekárka, anestéziologička v „zábehu“, v bratislavskej nemocnici na Kramároch. Je aktívnou členkou Františkánskej mládeže - GIFRA, animátorkou a našou bratislavskou spolupracovníčkou.