Moc Pánovho slova

Lenka Jurášková
29.03.2020

Posledné dni sú iné. Nestretávam ľudí v rúškach len v práci, ale i na uliciach, v autách. Nenosia ich len chorí, ale i zdraví. Dospelí aj deti. Už vyše dvoch týždňov nenosím na ruke snubný prsteň, lebo mám zničené ruky od častého umývania, dezinfikovania, nosenia jednorázových rukavíc. Aj práčku mám v poslednej dobe zapnutú viackrát v týždni. Ranné chystanie sa do práce mi zaberie viac času než inokedy. Pri odchode nesmiem zabudnúť rúšku, okuliare, prípadne rukavice. Odkedy je tu koronavírusová pandémia, nejak som vycítila, že nemám odchádzať z domu bez prežehnania sa svätenou vodou. Veľa mojich blízkych povyťahovalo zo skríň niekoľko rokov odložené šijacie stroje, ktoré teraz využívajú na to, aby pomohli druhým.

Z tejto aktuálnej situácie mám osobne veľký rešpekt. Zároveň ale pociťujem, že Pán nás chráni, a zároveň spokojne máva bielou vlajkou, čo znamená víťazstvo nad zlým, smrťou, diablom a hriechom. Niekedy som mala problém predstaviť si byť viac dní, týždňov doma, mimo toho, keď som bola chorá. Teraz je to realita. Okrem práce nechodím skoro nikde.

Viacerí známi v mojom okolí sa v poslednom čase rozhodli začať Exodus 90. Je to kresťanský 90- dňový program, v ktorom sa ľudia zriekajú niektorých vecí a na druhej strane majú nejaké povinnosti navyše. Z veľkej miery sa tak rozhodujú preto, aby si vybrali tú ťažšiu cestu, aby sa vedeli viac kontrolovať a taktiež nebyť sebecký a vedieť si odoprieť veci. To je dobrovoľné, ale súčasná pandémia je v podstate taký nedobrovoľný exodus. Majú však niečo spoločné- človek vychádza zo svojej komfortnej zóny, chtiac- nechtiac, zrieka sa veľa vecí a väčšina z nás sa aj zamýšľa nad tým, čo je v živote naozaj dôležité...

Ako začala vo svete pandémia, spomenula som si na jeden citát z poslednej strany v knihe z mikrobiológie, z ktorej som sa niekedy učila na skúšku. Tá veta znela: „Mikrób má vždy pravdu.“ Bolo to v takom zmysle, že napriek svojej mikroskopickej veľkosti dokáže toho veľa- nakaziť ľudí- organizmus väčší než sú oni samy. Aj v tomto období sa nám môže zdať, že vírus ovláda nás. Našťastie, máme tu Niekoho vyššieho, Pána Boha, ktorého Slovo trvá naveky. A jedine On má pravdu, On môže rozkázať vírusu, aby odišiel... Verím, Pane!

Lenka Jurášková