Ďakujeme vám za pomoc pre Ukrajinu

Brat OFM
23.11.2018

Vďaka vašim darom sme mohli podporiť projekt Chudobní a deti na Ukrajine. Prinášame prepis ďakovného listu, ktorý nám spätne zaslali.


Veľmi pekne Vás pozdravujem, a touto cestou Vám chcem odovzdať pozdrav a poďakovanie aj od sestričiek vincentiek, za Vašu pomoc pre chudobných na Ukrajine.
Vaša finančná pomoc bola poskytnutá na lekárske vyšetrenie, 2 turnusy táborov (50 detí) a na prístavbu rodinného domu, pre rodinku ktorá má 10 detí.

Rodinka pani Hali Vološin žije len v 2 izbách bez vody a kúrenia. Vykurujú si sporákom, na ktorom si navaria jedlo, ten sa im v zime pokazil, no Bohu vďaka, sestričky im ho mohli kúpiť z našej zimnej zbierky. Pristavila sa 3 izba. Akurát to už nestihnú zatepliť, čo mi je ľúto, lebo obaja rodičia sú chorí na obličky aj v dôsledku zimy a nedostatočne výživnej stravy. Ide o veľmi vzornú rodinu, za ktorú sa sestričky zaručili. Ich mamka sa veľmi snaží, stará sa o domácnosť, otec nepracuje, len si privyrába na fuškách na stavbách, ale tú tretiu izbu si stavajú sami. O pomoc prosia až v krajnej núdzi. Keď bol ich 4ročný chlapček Števko chorý, mamka musela predať kravu, aj skoro všetku hydinu, aby mu zaplatili liečbu. Mal zápal vlasových korienkov, a to tak silný, že o tie vlásky na hlavičke prišiel a museli mu transplantovať kožu. Aj teraz v lete, keď boli tie horúčavy, stále sa mu na tom mieste zapálila koža, pretože vlásky mu tam vôbec nerastú. S Božou pomocou sa sestričkám podarilo pozháňať peniaze na kravu, ktorá ich živí a predstavte si, že každý týždeň sa z vďačnosti delia zo sestrami o mlieko. V marci tohto roku sa im narodilo 10 dieťatko, dievčatko Natálka. Z materskej čo mamka dostala od štátu ( cca 300eur) si kúpili koňa, s ktorým si obrobili pôdu, z lesa pozvážali kamene a urobili základy tej tretej izby.

Tiež Vám veľmi pekne za pomoc ďakuje aj s. Koleta - františkánka, pretože bez Vás by sme nevedeli pomôcť jednej mamičke - bývala chovankyňa z detskáho domova, kde pracovali sestričky vo Veľkom Bereznom. Ide tiež o veľmi chudobnú rodinu, kde pracuje iba matka. Zomreli jej dve deti, dve jej ešte ostali a stará sa o matku, ktorá stráca zrak. Manžel sa, žiaľ, dal na alkohol. Uhradila sa jej uhradila zubná protézu. Liečbu jej zaplatila sestrička, no zubná protéza bola už vyššia položka - 540 eur. Podľa slov sestry Kolety sa v dôsledku vojny situácia na Ukrajine stále zhoršuje. Zvlášť ceny stúpajú a starkí a viac početné rodiny, o ktorých sa stará, doslova bojujú o prežitie.

Prosím Vás vrúcne o modlitby za našu zimnú zbierku pre chudobných, ktorú chceme začať od 4.11. do 10.12. Sestry Vincentky od jari tohto roku chodievajú k chudobným do Donecka vždy na pár týždňov. Po dohode s ich predstavenými v Nitre, by tam išli zaniesť pomoc vo finančnej forme po našej zbierke. Nakoľko tam cestujú zo Zakarpatia vlakom skoro 40 hodín, previesť tam materiálne veci je veľmi náročné.

Ešte raz Vám zo srdca ĎAKUJEM za Vašu štedrú pomoc, pretože bez Vás by to nebolo možné! My ako občianské združenie Chudobní a deti - Ukrajina, fungujeme necelý rok, odkedy máme schválenie od MVSR. Je nás len hŕstka. Túto službu chudobným sme rozbehli od zimy 2016, keď nás páter Vladyslav poprosil o pomoc pre deti ktoré prišli vo vojne o ocka, k Vianociam. Následne na to sa vyvinula spolupráca s jeho spolubratmi (Kňazi Misijnej spoločnosti s. Vincenta de Paul), sestrami Vincentkami a sestrami Františkankami.

Nech Dobrý Boh štedro požehná každé Vaše úsilie a službu, nech Vás naplní hojnosťou svojich milostí a daruje Vám novú silu a svetlo do všetkých dní Vášho života.
S láskou, vďakou a v modlitbe ostáva

Majka Vávrová