Vyberte si Váš obľubený kláštor


Informácie o priebehu financovania opráv veže kostola

Silvester OFM ,  25.09. 2017

Na jeseň 2016 sme začali riešiť zlý technický stav veže nášho kostola. V hľadania finančných prostriedkov na opravu veže, sme okrem zbierok od vás veriacich, vypracovali projekt v rámci programu cezhraničnej spolupráce a rozvoja turizmu s Maďarskom, kde bola, okrem iného, zahrnutá aj oprava tejto vzácnej časti kostola. Žiadosť bola podaná v novembri 2016. Len pred nedávnom sme dostali oficiálne vyrozumenie, že tento projekt bol schválený, čo nás veľmi milo a pozitívne potešilo. Verím, že týmto projektom bude možné výraznou mierou riešiť financovanie rekonštrukcie. Momentálne dokončujeme administratívnu časť projektu, ktorá je potrebná k podpísaniu zmluvy, samotná realizácia môže začať o niekoľko mesiacov. "Tento projekt sa uskutočnil vďaka podpore z Nadácie EPH" Prehľad financií: Na reštaurátorský prieskum, ktorý už bol zrealizovaný, sme získali príspevok z Ministerstva kultúry vo výške 13 000 €, z VÚC Bratislava 10 000 € a z Nadácie EPH 15 000 €. Z príspevkov od vás veriacich sa doteraz vyzbieralo 30 912,59 €, za čo všetkým úprimne ďakujeme. Zatiaľ bolo preinvestovaných 51 416,93 €. Do konca roka plánujeme aspoň čiastočne riešiť havarijný stav niektorých veľmi poškodených častí veže, ktoré by malo stáť asi 25000 €. Veríme, že sa nevyskytnú ťažkosti, ktoré by ohrozili možnosť uskutočniť spomínaný projekt cezhraničnej spolupráce s Maďarskom a bude možnosť čerpať podstatnú časť finančných zdrojov práve odtiaľ. Aj naďalej by sme však chceli pokračovať v pravidelných mesačných zbierkach, lebo spomínaný grant z fondov EÚ nezahŕňa všetky náklady na opravu veže. Okrem toho, program musí byť z našej strany spolufinancovaný. Preto Vás prosíme i naďalej o podporu materiálnu i duchovnú. Príjmy spolu: 68 912,59 € Ministerstvo kultúry: 13 000 € VÚC Bratislava: 10 000 € Nadácia EPH: 15 000 € Zbierky od veriacich: 30 912,59 € Výdavky do konca tohto roka : 76 316,93€ Reštaurátorský prieskum: 13 700 € Havarijný stav: 25 000 € Lešenie: 36056,93 € Iné náklady: 1 560 € Podporili nás:

...

Jesenná GIFRA 2017

José OFM ,  29.08. 2017

Pozvanka a la brat Filip na jesennú gifru 2017.....+ prihlasovací formulár nižšie DRAHI MOJI GIFRA ANIMOSI AJ VY DRAHE GIFRACKE DETI BOZIE NUZ A JASNACKA ZE AJ MOJE!!!! +! VELMI VAS TERAZ PROSIM O TVORIVE TICHO V RAMCI KTOREHO SI MOZETE PRECITAT NASLEDUJUCE VRUCNE PODAKOVANIE AJ POZVANIE ONLY FOR YOU AKOBY RIEKOL AMERICKY KLASIK: VCERA SOM SA VRATIL Z DUCHOVNEJ OBNOVY Z DOBREJ VODY S UCITELMI NASHO GYMKA.. ANO ANO ANO, PRESNE Z TEJ DOBREJ VODY V KTOREJ SME LEN NEDAVNO BOLI VLADCOVIA BAZENA AJ VLADCOVIA NAMESTIA ATD.. BOLI TO PRE MNA NOSTALGICKE CHVILKY NAJST TAM TAK PO TYZDNOCH TIE STARE MIESTA NEHYBNE, SPIACE.. TAK SME SI AJ SO SPOLU TAM PRITOMNYM SPOLUBRATOM A HUMORNYM CHAPCOM DODOM (CITAJ MAKKO) ALIAS JOSEM ZASPOMINALI NA LETNU GIFRU, AJ VIDEJKO SO SKOLSKYM TELOCVIKAROM KT.BOL OSTRY AKO BRITVA MI PUSTIL.. A JA SOM SI VRAVEL.. ACH AKY NADHERNY JE SVET, ACH AKE NOBLESNE JE ZIT.... NUZ A VCERA TU BOLI U NAS NA MEDZIPRISTATI DVE NEMENOVENE GIFRACKY (REKU NACO VAM TO BUDEM PREZRADZAT KED UZ OD VCERA LAJKUJETE TU NASU SPOLOCNU KONSERWU PRITOMNEJ CHVILE) NUZ A VDAKA ICH MOBILNYM SKRINKAM SOM SA MOHOL PREPASOVAT NA FACE BOK KERY JA INAC K DISPOZICII NI-MAM NO A TAM SOM NASIEL BARS CO GIFRACKE NATOCENUO AJ NAFOTENUO AJ LAJKNUTUO AZ SOM STRACAL O TOM PREHLAD.. TAKZE VAM UPRIMNE DAKUJEM ZE SA TAK MEDZI SEBOU ZDIELATE AJ ZE NAM TAM V JEDNOM TAKOM CHODNIKOVOM VIDEJKU DAKUJETE, PROSTE DAKUJEM ZE DAKUJETE..!!!! MIMOCHODOM O.I. SOM TAM NASIEL AJ TAKU MYSLIENKU : NIE JE TO ZVLASTNE, ZE NAJMENEJ HOVORIME O TYCH VECIACH, O KTORYCH PREMYSLAME NAJVIAC..?? TAKZE PRESNE V TOMTO DUCHU SA CHCEM S VAMI PODELIT O SVOJE MYSLIENKOVE POCHODY: MY VIEME ZE NECHCEME ABY NASE TABORY SKLZLI DO SAMYCH HUMOROV A VYTRATILO SA ODTIAL VNIMANIE BOHA A JEHO LASKY AKO AJ TUZBY VYTVARAT S NIM VZTAH..!!!! V TOMTO DUCHU UZ NEZIME LEN Z VECI MINULZCH ALE POSUVAJME SA VPRED A VYSSIE..!! PRESNE TAKA PRILEZITOST SA NAM NASKYTA TERAZ OD 14 DO 17TEHO SEPTEMBRA NA GALAMBE AJ VO FILAKOVE.. BERTE TO AKO VYZVU RAST A VZAJOMNE POZNAVAT SVET.. AJ TEN SVET DUCHA PRI NOHACH KRIZA A SEDEMBOLESTNEJ.... PROSIM DAJME SANCU LASKE.. A TAK VAS VYZYVAM PRE VSETKO CO JE VAM SVETE PRIDITE.. BUDEME SA NAOZAJ SNAZIT TEN PROGRAM VSESTRANNE VYSKLADAT AJ TAK AJ TAK... A TY CO NEPRIDES, A MAS NA TO SLABE ALIBY NEPRIST TAK LASKAVVO UZ TERAZ ZACNI BYT ZNEPOKOJENY ZO SVOJEJ PRIEMERNOSTI.... S UCTOU A VDAKOU brat filip ps: tato obsiahla info (v kt. je hromada pravopisnych chyb) by vam bola byvala dosla uz vcera, avsak nevedel som zo svojho mobilaku vytiahnut tie dve videa drona ktorimi som vas chcel troska osviezit, ibaze technika bola mrchava takze sa to nijak nedalo spojazdnit na vasich monitoroch.. ale o to viac vas lubim.. pax et bonum a dovidenia na Galambovskom filakovsku deti Bozie!!!! (A.M.!!) Prihlasovanie: klikni na Formulár

...

Kalendár

20.10. 2017

Výročie úmrtia:

+ 1942
P. Bohumír Ľudovít Radimský
+ 1961
P. Roger Matúš Palinkás

Galéria fotografií
z naších akcií
PRIPRAVUJEME: Naša služba

Treba sa nebáť

Zuzana Kolníková ,  02.10. 2017

Myslím, že sa nebudem veľmi mýliť, ak poviem, že každý sa niečoho bojíme. Môžu to byť také “obyčajné”, alebo “klasické” strachy, niektoré pomenúvame špeciálnymi slovami, či sú osobitnou diagnózou. A tak sa takto “oficiálne” môžeme báť pavúkov, uzavretých priestorov, výšok, davov… Veľa z nás ale mátajú aj iné obavy, ktoré možno nie sú presne zaradené v klasifikácii chorôb, ale sú prežívané veľmi intenzívne. Obavy, či ma nevyhodia zo školy, či budem mať na splátky hypotéky, či budú moje deti zdravé, či sa mi nič nestane po ceste na dovolenku. Týmto to však často môže iba začať. Do obáv a strachu sa môžeme zamotávať stále viac a viac. Neodvážime sa prejaviť svoje ja, lebo veď, čo povedia ostatní? Neutrpí moja povesť serióznosti, ak sa dám nahovoriť na vtipno- trápnu úlohu v scénke? Čo povedia naši, ktorí ma už vidia ako otca rodiny a ich vnukov, keď sa rozhodnem vstúpiť do rehole? Čo si pomyslí celé moje okolie, ak sa po rokoch driny a štúdia v ich očiach “vykašlem” na sľubne rozbehnutú kariéru, založím si rodinu a pôjdem na niekoľko rokov na materskú? A ako budem vyzerať pred ľuďmi, ak sa nakoniec po rokoch v rehoľnej príprave rozhodnem neskladať večné sľuby? Keď urobím v práci nejakú robotu navyše, nepomyslia si, že sa len chcem zapáčiť šéfovi? A urobiť si uňho očko?   A tak potom prídeme do štádia, že budeme ako Smelý Zajko, ktorému otec povedal: “Synko-Zajko, nikdy nebude z teba poriadny zajac! Pred chalupou sedíš, do slniečka hľadíš a nevieš ani, kde je kapustné pole!”. Ostaneme len sedieť pred našou pomyselnou chalupou strachu a nikdy neuvidíme a nespoznáme naše kapustné pole- ktoré je určite krásne, lebo ho pre nás pripravil náš Otec. A môžeme na ňom dopestovať veľkú úrodu, nielen kapusty :-) Ak sa na to pozrieme v kontexte nedávneho blahorečenia dona Titusa Zemana, saleziána, ktorý mladým, nádejným bohoslovcom pomáhal prejsť za hranice železnej opony, aby sa z nich tak mohli stať kňazi… Ak by sa don Titus bál, lepšie povedané, ak by strachu dovolil zvíťaziť, tak… myslím, že o čo by prišli spomínaní bohoslovci, ale aj celý svet a s ním aj my všetci, si vieme veľmi dobre doplniť. Živé kvety spievajú v jednej svojej piesni : “... netreba sa báť chodiť ráno za tmy, netreba sa báť, keď slnko zapadá… netreba sa báť, treba sa nebáť.” Veľmi ma oslovuje nielen tá myšlienka “netreba sa báť”, ale aj to, že treba zvoliť akýsi proaktívny prístup a “treba sa nebáť”. Pretože my tak môžeme uvidieť a spoznať svoje “kapustné pole”, a zároveň môžeme byť aj vzorom, inšpiráciou pre našich priateľov. A ak ostaneme spútaní našimi obavami, strachom, ochudobňujeme seba, svojich blizkych a aj tých, ktorým by sme mohli poslúžiť. Nebojme sa, začnime sa nebáť!

...

Sľub

Igor Haraj ,  23.09. 2017

„Regula a život menších bratov je: zachovávať sväté evanjelium nášho Pána Ježiša Krista životom v poslušnosti, bez vlastníctva a v čistote“ (Reg. 1, 1). Traja mladí muži – približne moji rovesníci – sa rozhodli takto žiť po celý svoj život. Br. Efrém, br. Pavol a br. Silvester, každý z iného prostredia, každý s inou povahou, každý s inými záujmami, túžbami, potrebami... A predsa všetkých troch čosi spája: osvietení tichým svetlom Božej milosti dokázali navždy povedať nezmernému Bohu svoje „áno“. Bez akýchkoľvek podmienok, bez „zadných dvierok“, bez výhovoriek. My, mladí dneška, zväčša neradi dávame sľuby navždy, neradi sme viazaní (a to často aj v láske k svojej polovičke, žiaľ...:( ), radšej máme veci „na skúšku“. O čo viac sú pre mňa osobne živými majákmi odvahy a vytrvalosti mladí bratia, ktorí sa navždy zasvätili Tajomnému. Boh je nám síce bližší ako vlastné srdce, ale zároveň je aj nepochopiteľný a oveľa vznešenejší, než si Ho vieme predstaviť či vysnívať. Nemôžeme Ho jednoducho poklepať po pleci, kedy sa nám zachce. Prichádza a odchádza, dáva sa poznať, ale aj mlčí, ako On chce. Preto Ho treba v modlitbe vytrvalo hľadať, nenechať sa odradiť obdobiami duchovnej suchoty, prázdnoty či noci. Hľadanie Boha vo vnútornej modlitbe je vskutku podstatou rehoľného života, ktorý má svoje korene v prastarej mníšskej tradícii púštnych Otcov. Nazdávam sa, že toto hľadanie by nemalo byť prehlušené ničím: ani pastoračnými, charitatívnymi, misijnými či inými aktivitami. Tak sa dá po celoživotnom hľadaní Trojsvätého, v úsilí o zmenu svojho života a zmýšľania, dospieť k presvedčeniu sv. Františka: Deus meus et omnia – Môj Boh a moje všetko! Dobrodružstvo neopakovateľnej púte s Najvyšším sa pre troch mladých ľudí práve nanovo začína. Bratia, šťastnú cestu!

...

Odstraňovanie krížov - zatiaľ iba v reklame

Gabriel OFM ,  04.09. 2017

Obchodný reťazec LIDL, na svojich propagačných letákoch, odstránil (vyretušoval) kríže z naboženských budov, typických pre krajinu, ktorej produkty ponúka. Mne, ktorý zažil časy plánovaného boja proti náboženskému "ópiu ľudstva", predmetný počin pripomína ten istý rukopis. Podobne, ako keď vrah prevádza svoje skutky tou istou metódou; čo potom vyšetrovateľom umožňuje ľahšie ho identifikovať. Aj ja preto hovorím o rovnakom "rukopise". Aby ste mali predstavu o čo ide (lebo nie všetci musíte vedieť, o čom hovorím), na ilustráciu a porovnanie predkladám obrázky. Najskôr je foto budovy tak, ako je v skutočnosti, potom, ako je na reklame: Čo je ale ešte horšie a čo vyvoláva rôzne otázky, je skutočnosť, že zobrazenie mešity spolu s mohamedánskym symbolom polmesiaca, reklamným agentom firmy LIDL nevadí. Tu je obrázok: Keď som pôsobobil v Trnave, žil s nami v komunite náš staručký brat Efrém - Efrémko, ako sme ho všetci volali. On mal rád príbehy a mne dal zbierku takých príbehov. Bolo medzi nimi nie málo takých, v ktorých sa spomínalo, ako sa nepriatelia Krista a Cirkvi snažili odstráňovať kríže: či už z budov, z verejných priestranstiev, alebo z krkov ľudí a pod. Ani jeden z tých odstraňovačov kríža nepochodil dobre. Naša civilizácia je postavená na Kristovom kríži. On je jej uholným kameňom, ktorý drží budovu pohromade. Ak sa tento uholný kameň z nej odstráni, civilizácia sa zrúti. Otázka pre všetkých kresťanov: Dovolíme to? Čítal som reakcie na tento počin LIDL-u; mnohí sa rozhodli, že v tomto reťazci už nebudú nakupovať.

...

Františkánska rodina

Lenka Jurášková ,  28.08. 2017

V piatok som si narýchlo prečítala maily. Bol tam oznam ešte z môjho bývalého stretka, že plánujú víkend na východe. Po prečítaní správy mi podskočilo srdce. Potešila som sa, že po dlhšom čase by som sa s nimi mohla vidieť a akurát mi vyšiel voľný víkend. Hneď som im zavolala a v sobotu ráno sme už spolu turistikovali v Slovenskom raji. Vybrali sme si tiesňavu Veľký Sokol. Prechádzali sme fascinujúcim terénom cez viacero vodopádov a kaskád. Veľa sme sa rozprávali, delili sa o to, čo prežívame. Viackrát počas výletu som povedala, aká úžasná je františkánska rodina aj spiritualita. Viacerí z nás hovorili zážitky a svedectvá o tom, čo všetko už cez alebo s františkánmi zažili. Počas výletu v Slovenskom raji okrem rozprávania o františkánskej spiritualite, mi dal Pán Boh aj možnosť upevniť sa v nej ešte viac prostredníctvom prijatia situácií, ktoré nie sú veľmi príjemné. Pri zložení, pomerne nového, ruksaku som si na ňom našla veľkého, slizkého slimáka, ktorý sa naňho ešte aj, s prepáčením, vykakal. Poriadne mi ho zašpinil... Koho by to trochu nenaštvalo...? Asi iba svätého Františka, ktorý aj stvorenstvo považoval za bratov a sestry. Keď sme prechádzali tiesňavou a skákali z kameňa na kameň, po naskladaných kmeňoch stromov, v jednom úseku, asi v polovici našej 7 hodinovej túry, som sa zrazu ocitla po členky vo vode. Kmeň stromu, na ktorom som stála, sa zrazu začal gúľať a ja som radšej zoskočila do vody, lebo už nebolo iné miesto, kde by som si mohla uchrániť moje nohy v suchu. V tej chvíli som sa na seba hnevala, no potom som si v duchu povedala, že to, čo som pred chvíľou hovorila o františkánskej spiritualite, mám teraz dokázať aj skutkami. Takže som sa to snažila prijať a kráčala ďalej v úplne mokrých topánkach. Aj tomuto podobné skúsenosti neobišli ani svätého Františka. Spolu sme vytvorili veľmi súdržnú skupinu- delili sme sa o tekutiny, jedlo, priebežne sme sa čakali, pomáhali si vzájomne v ťažších úsekoch, povzbudzovali sa... Počas tohto výletu, keď som chvíľu šla v tichu sama, som si spomínala na to, ako som sa k františkánom dostala ja...Keď som bola malé dievčatko, môj krstný otec, mamkin brat sa rozhodol vstúpiť do františkánskej rehole. Počas môjho detstva sme sa videli veľmi zriedkavo, pretože Eliáš už mal svoju novú rodinu- bratov. Pár rokov študoval v Jeruzaleme, mal iné povinnosti ako dovtedy. Chcel tu byť pre všetkých, tak zvykol hovoriť. Hoci našich stretnutí nebolo počtom veľa, zanechali vo mne stopy, ku ktorým sa vraciam ešte teraz. Keď som končila základnú školu, diagnostikovali mu onkologické ochorenie, presne rok na to odišiel ako mladý kňaz k Otcovi, domov, ako povedal pri poslednom rozhovore. Veľmi silne si pamätám jeho pohreb. Hoci mi vyšlo zopár sĺz, cítila som obrovskú radosť a vďačnosť. Vnímala som to ako slávnosť, ako slúženie primičnej svätej omše v nebi. Po uložení do zeme sa pri nás pristavovali ľudia, veľa cudzích ľudí, ktorých som videla prvýkrát v živote. Rozprávali nám zážitky, svedectvá, ktoré prežili s Eliášom. Ako som ich pozorne počúvala, dochádzalo mi, koho sme to vlastne mali v rodine... Na kare sme sa spoznávali s Eliášovými bratmi, ktorých sme dovtedy, z viacerých vážnych dôvodov, nemali možnosť spoznať. Počas ďalších rokov na gymnáziu, som spolu s mojou mladšou sestrou začala chodiť na rôzne víkendovky s mladými po celom Slovensku. Keďže sme už boli samostatnejšie, začali sme navštevovať bratov v rôznych kláštoroch a budovať si s nimi hlbšie vzťahy. Paradoxne až po Eliášovom odchode... Keď som sa rozhodovala, do ktorého mesta pôjdem študovať, veľkú úlohu pri mojom rozhodovaní zohrali františkáni. Aj kvôli nim som si vybrala Bratislavu. A urobila som veľmi dobre! Počas šiestich rokov som popri štúdiu mala možnosť spoznávať ich. Bol to úžasný čas, kedy som ich silnejšie ako kedykoľvek predtým vnímala ako mojich starších bratov. Bratov, s ktorými som sa veľa nasmiala, ktorí mi vedeli prehovoriť priamo do duše, ktorí ma povzbudzovali, keď mi bolo ťažko, ktorí ma napomínali, keď bolo treba, ktorí ma upokojovali, keď som mala v sebe rozbúrené vody, ktorí mali vždy otvorený domov pre svoju mladšiu sestru. A nielen pre ňu, ale pre všetkých, ktorí to potrebovali. Cez nich som sa dostala k ďalším, nielen, mladým ľuďom, ktorých oslovil život svätého Františka z Assisi. Toto moje svedectvo je veľmi skrátené a napísané stručne, no verte mi, vedela by som o tom hovoriť celé hodiny. Chcem sa poďakovať Eliášovi, že našej rodine začal raziť cestu....k Bohu! Eli, vďaka za tie neľahko vybojované boje! A vám, bratia, za prijatie do rodiny!

...

PRIPRAVUJEME: Františkánska spiritualita
...

Náboženstvá a kultúry v dialógu

Felix Mária OFM

V súčasnej dobe vnímame zvýšenú potrebu viesť dialóg medzi rôznymi náboženstvami a kultúrami. Výzva k tomuto dialógu vychádza zo samotnej kresťanskej tradície, ale aj z reality súčasného globalizovaného sveta.
Približovanie sa k ľuďom rôznych kultúr bolo motívom v histórii františkánskeho rehoľného rádu, ako aj aktivitou katolíckej Komunity Sant´Egidio. Tieto dve celosvetové spoločenstvá spolupracujú už viac ako 30 rokov na organizácii každoročného medzináboženského stretnutia. Ústrednou témou týchto stretnutí a vzájomnej spolupráce je mier vo svete. V septembri 2016 práve Rehoľa menších bratov - Františkánov a Komunita Sant´Egídio organizovali stretnutie v Talianskom Assisi, na ktorom sa zúčastnilo vyše 400 náboženských, či politických lídrov z celého sveta, vrátane hlavy Katolíckej cirkvi pápeža Františka.
Pre ovocie mieru, porozumenia, vzájomného dialógu, ktoré plynú zo svetových medzináboženských stretnutí po vzore pápeža Jána Pavla II., organizuje Komunita Sant´Egidio Slovensko a Rehoľa menších bratov - Františkánov, medzináboženské stretnutie pod názvom Náboženstvá a kultúry v dialógu - Prameň pokoja. Tohtoročné podujatie je pripravované pod záštitou primátora mesta Bratislavy, Iva Nesrovnala a bude sa konať dňa 23. októbra 2017 od 18:00 v Primaciálnom paláci v Bratislave. Program je určení pre širokú verejnosť.
Viesť dialóg prostredníctvom verejnej diskusie s motívmi vzájomného porozumenia, priateľstva a mieru budú zástupcovia svetových náboženstiev na Slovensku a autority verejného života.
Diskutujúcimi budú: pani Anna Debnárová zastupujúca kresťanskú organizáciu Kresťania v meste. Za Islamskú nadáciu na Slovensku bude prítomný pán Mohamad Hasna a za Ústredný zväz židovských náboženských obcí na Slovensku je pozvaný pán Igor Rintel. Do diskusie sa zapojí aj hosť z Českej republiky pani Kristína Koldinská, Komunita Sant´Egidio.
Po diskusii bude druhá časť stretnutia v ktorej chceme vyjadriť prosby za pokoj a mier vo svete. Chceme si pripomenúť ľudí a krajiny v ktorých je vojna, konflikt, či extrémna rasová, náboženská či iná neznášanlivosť.
Na záver bude pripravené občerstvenie a čas pre neformálne stretnutie. Tešíme sa na každého z Vás! Pokoj a mier vo svete nám nie je ľahostajný!
 
Náboženstvá a kultúry v dialógu - Prameň pokoja
Termín: 23. októbra 2017, 18:00 - 21:30
Miesto: Zrkadlová sála, Primaciálny palác, Bratislava - Staré Mesto
Organizátori:


Rehoľa menších bratov - Františkánov - www.frantiskani.sk/spos


Komunita Sant´Egidio Slovensko - www.santegidio.sk


Program:


18:00 Diskusia


19:30 Prestávka


20:00 Prosby za pokoj vo svete


20:45 Pohostenie